Açık Kaynaklı .NEt ve Yeni Visual Studio ile Tüm Geliştiricilere Kucak Açıyoruz

Microsoft olarak teknolojiye gönül vermiş, yazılım dünyasında yeni fikirleriyle fark yaratmak isteyen geliştiricilere yönelik olarak Connect(); isimli kapsamlı bir çevrimiçi etkinliği hayata geçirdik. Etkinlikte .NET platformunun açık kaynağa taşınmasından Visual Studio’nun yeni sürümlerinin geliştiriciler için sağlayacağı avantajlara kadar duyurduğumuz bir dizi yeniliği sizlerle paylaşıyoruz.

connect

Dünyada farklı özelliklere ve platformlar sahip milyarlarca cihaz var. Geliştiriciler, tüm bu cihazlara hitap edecek yazılımları en kolay yoldan nasıl geliştirebileceklerine dair uzun zamandır büyük bir arayış içindeler.

Biz de bu arayışın farkındaydık ve uzun zamandır tüm platformlara hitap edecek, fırsatlarla dolu yeni geliştirme ortamlarını şekillendirmek için çalışmaya devam ediyorduk. 12-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Connect(); adlı kapsamlı çevrimiçi etkinlikte, nihayet bu çabalarımızın meyvelerini sizlerle paylaşma fırsatı yakaladık.

Visual Studio ve .NET ekseninde duyurduğumuz yeniliklerle geliştiricilere sunduğumuz uçtan uca ve kapsamlı çözümler, farklı cihaz ve platformlar için daha kolay yazılım geliştirmenin önünü açacak büyük bir adımı simgeliyor. Geliştiricilere bu alanda yeni fırsatlar sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Geliştiricileri Harika Bir Gelecek Bekliyor

Microsoft olarak düzenlediğimiz Connect(); çevrimiçi etkinliğinde Visual Studio 2015 Preview ve .NET 2015 Preview sürümlerini tanıtmanın yanı sıra, geliştiricilerin tüm platformlara yönelik uygulama geliştirme sürecini kolaylaştıracak önemli bir dizi yeniliğin duyurusunu gerçekleştirdik.

Duyurulan yenilikler arasında sunucu tarafındaki tüm .NET yığının açık kaynaklı hale getirilerek Linux ve Mac OS platformlarına taşınması dikkat çekiyor. Ayrıca geliştiricilerin Visual Studio merkez araç setine kolayca ulaşmasını sağlayan Visual Studio Community 2013 sürümü kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak.

Geliştiricilerin Hedef Kitlesini Genişletiyoruz

Microsoft, çapraz platformlara destek verme anlayışının bir uzantısı olarak .NET sunucu yığınının tamamını açık kaynaklı hale getirdi. Bu sayede geliştiriciler artık ASP.NET, .NET Compiler, .NET Core Runtime, Framework ve Libraries eşliğinde Windows, Mac veya Linux odaklı geliştirme yapabilecek. Microsoft, açık kaynakla uyumun daha da güçlendirilmesi adına açık kaynak topluluklarıyla daha yakın çalışacak, .NET’in geliştirilmesinde topluluktan destek alacak ve .NET Foundation üzerinde çalışmaya devam edecek.

Visual Studio Tüm Geliştiricilere Açıldı

Microsoft, 12 Kasım’dan itibaren Visual Studio’nun tam fonksiyonlu ve genişleyebilir sürümü olan Visual Studio Community 2013’ü kullanıcılara ücretsiz olarak sunmaya başladı. Mobil cihazlardan masaüstü sistemlere, webden buluta kadar tüm platformları destekleyen Visual Studio Community 2013, kurumsal uygulamalar haricindeki her tür uygulamayı geliştirmenize yarayacak araçları bir arada sunuyor. Detaylar için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Visual Studio 2015 ve .NET 2015: Uygulamalarınız Tüm Cihazlarla Uyumlu

Etkinlikte iOS, Android ve Windows odaklı uygulama geliştirenler için baştan tasarlanan Visual Studio 2015 Preview sürümünün detayları paylaşıldı. Geliştiriciler bu yeni sürümle her cihaz ve platform için uygulama geliştirebilecek.

Microsoft, bunun yanı sıra .NET ile çapraz platformda mobil uygulama geliştirme desteğini daha da ileri taşımak amacıyla Xamarin ile işbirliğine gittiğini açıkladı. Bu kapsamda yılın sonlarına doğru yayınlanacak Xamarin Starter Edition ile Visual Studio desteği de gelecek. Ayrıca web geliştiricilerin buluttan güç alan mobil odaklı uygulamalar geliştirmesini kolaylaştırmak için Apache Cordova araçlarının final sürümünün hazır olduğu açıklandı. Geliştiriciler Visual Studio 2015 ön izleme sürümünü bu adresten indirebilirler.

Uygulamaları Buluta Taşımak Artık Çok Kolay

Microsoft’un duyurusunu gerçekleştirdiği ASP.NET 5.0 ön izlemesi, bulut ve sunucu iş yükünün ideal hale getirilmesine yardımcı olacak özellikler içeriyor. Ayrıca Visual Studio 2015 için Connected Services Manager sayesinde uygulamaları Office 365 API gibi iş odaklı API servisleriyle bağlamak çok daha kolay hale geliyor.

Bunun yanı sıra yıllık hizmet anlaşmaları modeliyle sunulan Visual Studio Online için de bir dizi yeniliğin duyurusu gerçekleştirildi.

•          Önizleme sürümü hazır olan ve servis modeliyle sunulan Release Management, uygulamaların yayınlanma sürecini servis altyapısı üzerinde herhangi bir kurulum veya bakıma gerek duymaksızın otomatik hale getiriyor.

•          Cloud Deployment Projects ile organizasyonlar Azure üzerindeki geliştirme, test ve üretim ortamlarını daha kolay ve güvenilir şekilde kurgulayabiliyor.

Visual Studio 2013 Update 4 Yayında

Microsoft, Visual Studio 2013 için geçtiğimiz 12 ay içinde yayınlanan dördüncü kapsamlı güncelleme olan Visual Studio 2013 Update 4’ün hazır olduğu bilgisini de paylaştı. Yeni sürümde verimliliğe odaklı yenilikler ve diğer yeni özellikler yer alıyor. Ürünle ilgili bilgiler için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Tıklayın, Tüm Videoları İzleyin

12-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Connect(); çevrimiçi etkinliğinin tüm videolarını spr.ly/Connect-VS adresinde izleyebilirsiniz.

Açıklanan tüm bu yeniliklerin geliştiricilerimiz adına heyecan verici olduğuna inanıyoruz. Hedefimiz daha eğlenceli, daha verimli, daha üretken bir gelecek için hayal gücünü kullanan, fikir üreten ve bunları gerçeğe dönüştürmek için çaba gösterenlerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktır. Sizlerden gelecek fikir ve yazılımları da merakla bekliyoruz.

– Kaynak: http://blog.microsoft.com.tr/acik-kaynakli-net-ve-yeni-visual-studio-ile-tum-gelistiricilere-kucak-aciyoruz.html#sthash.j7urYony.dpuf

office 2019 satın al

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.