Base 64 Yöntemi İle Şifreleme

Özellikle web sitelerinde üyelerin şifrelerinin,siteye özel belli başlı bilgilerin şifrelenmesi gereksinimine ihtiyaç duyarız. Benim web uygulamaları geliştirirken en çok kullandığın kısımlardan birisi ayarların ve özellikle mail yapılandırmasını tuttuğun tablodaki verileri şifrelerim (kimse kendine ait domain’inin spam mail gitsin istemez dimi ) belli başlı sha1 gibi çok güçlü şifreleme yöntemleri de mevcut ancak bu yöntem ile yapılan şifrelemelerde veriler geri çevrilemiyor. Örn: Web sitenizden mail gönderirken ilk önce veritabanınızda tutmuş olduğunuz mail yapıladırma ayarlarını ve şifrelemiz olduğunuz mail hesap şifrenizi çekip öyle mail gönderiyorsunuz. Mail hesap şifrenizi geri dönülmez yöntem ile şifrelediğiniz taktirde mail sunucunuza bağlanamayacak ve şifrelemiş olduğunuz şifreniz işinize yaramayacaktır. Bu gibi durumlarda geri dönüştürülebilir şifreleme yöntemi ile verilerinizi şifrelerseniz hep özel bilgilerinizi şifrelemiş olursunuz hemde ihtiyaç halinde geri dönüştürebilirsiniz.sifreliveri

Unutmamanız önemli bir nokta ise bu yöntemle ilk etapta verileriniz şifreleyip saklayabilirsiniz ancak geri dönüştürülebildiği için art niyetli birisi yine verilerinizi geri dönüştürebilir. Tavsiyem bu yöntemi ham şekilde kullanmak yerine belirli matematiksel yöntemler ile geliştirip öyle kullanmanızdır.

[csharp]

public string Sifrele(string veri)
{
byte[] veriByteDizisi = System.Text.ASCIIEncoding.UTF8.GetBytes(veri);
string sifrelenmisVeri = System.Convert.ToBase64String(veriByteDizisi);
return sifrelenmisVeri;
}

public string SifreCoz(string cozVeri)
{
byte[] cozByteDizi = System.Convert.FromBase64String(cozVeri);
string orjinalVeri = System.Text.ASCIIEncoding.UTF8.GetString(cozByteDizi);
return orjinalVeri;
}

[/csharp]

Not: Eğer UTF8 koding yöntemini kullanmaz iseniz Türkçe karakterleri şifreledikten sonra geri dönüştürdüğünüzde ? işareti ile karşılaşabilirsiniz.

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.