Connection String Hazırlayalım

Çok hızlı ve kolay bir şekilde o uzun bağlantı cümlelerini ezberlemeye gerek kalmadan SQL Connection , Access vs. Connection cümlecikleri oluşturabiliriz. Nasıl mı yapacağız. Okumaya devam edin ;)

Önce masaüstüne yeni bir metin belgesi oluşturup adını “yol.udl” olarak değiştirin. Burda dikkat etmeniz gereken uzantısının “.udl” olmasıdır.

Ardından oluşturduğunuz yol.udl isimli dosyayı çift tıklayarak Sağlayıcı tabına geçiş yapınız.

Bağlantı cümlesi oluşturmak istediğiniz yapıyı seçip ileri butonuna tıklayınız. Ben bilgisayarımda kurulu olan local sql server’e bağlantı kuracağım.

Gerekli alanları doldurup bağlantıyı sına dediğimizde eğer bağlantı başarılıysa böyle bir mesaj kutusuyla bilgi alacaksınız. Tamam dedikten sonra oluşturduğumuz dosyamıza artık bağlantı cümlesi eklenmiş olacaktır. Herhangi bir metin editörüyle dosyamızı açıp bağlantı cümlemizi görebiliriz.

Artık bağlantı cümlemiz kullanıma hazırdır. Güle güle kullanın ;)

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

1 Response

  1. Hüseyin dedi ki:

    Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.