DevExpress ile GridControl’e Veri Bağlamak ve Filtre

Merhaba arkadaşlar, programcılar için işlerini daha hızlı ve kolaylaştıran bir  geliştirici aracının nimetleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Fırsat buldukça örnekler vererek kullanımını sizlere aktaracağım. Öncelikle çok sık kullandığım ve benim çok hoşuma giden bir DevExpress ürünü olan GridControl nesnesinin kullanımını size göstereceğim. Aslında kullanımı çok kolay bildiğiniz DataGridView gibi veriyi çekiyorsunuz. Daha sonra çektiğiniz veriler ile ilgili filtreleme gruplama renklendirme koşullanma gibi birçok kendi içinde bulunan özellikleri kullanabiliyorsunuz. Çok rahat bir şekilde .xls,xlsx,pdf vs. gibi birçok formatla dışarı aktarıyorsunuz.

Kullanımına bir örnekle bakalım. Ben AdventureWorks örnek veritabanı ile verileri çekiyorum.Ekran görüntülerini incelerseniz kullanımı hakkında çok kolayca fikir sahibi olabilirsiniz.

GridControl nesnemizi ekrana sürükleyip bırakıyoruz.

Kullandığımız kodlarımız.

Sonuç ve Arama Satırı

Konu ile ilgili sorularınızı bana yorum panelinden iletebilirsiniz.

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

2 Responses

  1. fatih dedi ki:

    anlatımınız için teşekkürler.
    yalnız ben yapılacak olan ilk aramanın benzeyenler arasında yapılmasını istiyorum. otamatik ile başlayan olarak geliyor. ben bunun sürekli benzeyen olmasını istiyorum?

  2. yusufalkan dedi ki:

    Merhabalar. Gridcontrol üzerindeki veriler değiştirildiğinde database e nasıl kayıt edebilirim. Örnek bir kod yazabilirmisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.