Google Drive resmen duyuruldu!

Dropbox, Microsoft Skydrive gibi çevrimiçi depolama hizmetlerininartık güçlü bir rakibi daha var. Google, 2 aylık söylentilerin ardındanGoogle Drive hizmetini bugün resmen duyurdu.

Google Drive, ücretsiz sürümünde 5GB‘lık çevrimiçi depolama alanınısize sunuyor. Daha fazla alan istiyorsanız, ayda 2.49 dolar ödeyerek25GB‘lık alana sahip olmanız mümkün. 100GB‘lık (ayda 4.99 dolar) ve1TB‘lık (ayda 49.99 dolar) seçenekler de bulunuyor. Herhangi bir ek depolama alanı satın aldığınızda, Gmail alanınız da 25GB’a çıkıyor.

googledriveGoogle Drive, Google’ın çevrimiçi belge düzenleme hizmeti Docs ile entegre oluyor. Bu arada Google Drive’ın Android’li tablet ve akıllıceplere özel uygulaması da yayınlandı. iOS uygulamasının ise yolda olduğu açıklanıyor. Google, Google Drive ile çalışabilecek üçüncü parti yazılımlara da izin verecek.

Google Drive’a https://drive.google.com/ adresinden erişilebiliyor.Hizmet yavaşça kullanıma sunulduğundan onu hemen kullanmaya başlayamayabilirsiniz. Bu durumda Google’dan hizmet hazır olduğunda sizi uyaracak bir e-posta talep edebiliyorsunuz.

Google Drive‘ın açılışı ile beraber Google, Gmail kullanıcılarına da birödül veriyor: Gmail’in 7.5GB’lık depolama alanı ücretsiz olarak 10GB‘a çıkartılıyor. Bu değişikliğin 24 saat içinde hesabınıza yansıyacağı söyleniyor.

Hesabınız için 10GB kapasite sağlandıktan sonra, her zaman olduğugibi kapasiteniz yavaşça artmaya devam edecek.

Verdiği 5gb’lık ücretsiz alanla kullanıcıları cezbetse de yıllarca bulut sektöründe tecrübeli olan Dropbox’tan vazgeçmeme neden olamaz. Sistem tamamen oturana kadar kullanıcılar memnun olana kadar google drive hizmetini kullanmayı kişisel olarak düşünmüyorum.

Hizmeti kullanmaya başlayan arkadaşlar varsa bana görüşlerini bildirirseniz sevinirim.

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.