Incorrect syntax near ‘PIVOT’ Hatası ve Çözümü

Merhaba Arkadaşlar;

Bu ipucumuz da Sql Pivot tablolarla ilgili.

Pivot Table SQL Server 2005 ile birlikte gelen bir özelliktir. Bu nedenle SQL SERVER 2000 ile alınmış bir backup dosyasını SQL Server 2005 – 2008‘ e restore ettiyseniz Pivot Table kullanımında aşağıdaki hatayı alabilirsiniz.

Incorrect syntax near ‘PIVOT’. You may need to set the compatibility level of the current database to a higher value to enable this feature. See help for the stored procedure sp_dbcmptlevel.

Eğer bu hatayı alıyorsanız veritabanınızın COMPATIBILITY_LEVEL seçeneğini değiştirmeniz gerekmektedir. Bu sorun genel olarak Sql Server versiyon farklılıklarından kaynaklanıyor. SQL Server  2005 ten yedek aldığınız bir veritabanını SQL Server 2008 e restore ederseniz versiyon sorunları yaşayabilirsiniz ki buda performansınızı olumsuz yönde etkileyecek nedenlerden biridir. Bunun birkaç çözümü var ve bunlardan biri sp_dbcmptlevel Strored Prosedürünü kullanmaktır.

EXEC sp_dbcmptlevel ‘Veritabanı Adı’, 90

COMPATIBILITY_LEVEL { 80 | 90 | 100 }

80 = SQL Server 2000

90 = SQL Server 2005

100 = SQL Server 2008

Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms178653.aspx

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb510680.aspx

 

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.