Konsol Uygulamalarında Boşlukları Kullanarak Çıktıyı Hizalamak

Günümüzde çok kullanılmasa da bazı projelerde Console uygulamaları geliştirme ihtiyacınız olabilir. Çoğu zaman konsol ekranında kullanıcıya bir tablo şeklinde liste gösteririz. Göstereceğiniz tablodaki sutunların hizalamalarının düzgün olması çoğu zaman uygulamadaki en çok uğraştıran bölümlerden birisi olabilir. Halbuki string.Format argümanlarını doğru kullanarak Consol uygulamasındaki çıktıları, boşlukları doğru ayarlayarak çok düzgün bir şekilde gösterebiliriz. Yeni bir Console Application ekrana aşağıdaki gibi bir çıktı oluşturması için gerekli kodlarımızı yazalım.

alignStringWithSpacesCsharp

[csharp]
Console.WriteLine("———————————————————–");
Console.WriteLine("Yazar Adı | Yazar Soyadı | Web Sitesi");
Console.WriteLine("———————————————————–");
Console.WriteLine(string.Format("{0,-10} | {1,-10} | {2,30}","Mesut","Güneş","www.mesutx.com"));
Console.WriteLine(string.Format("{0,-10} | {1,-10} | {2,30}", "İsmail", "Adar", "www.btkulubu.com"));
Console.WriteLine(string.Format("{0,-10} | {1,-10} | {2,30}", "Mustafa", "Demrcioğlu", "www.mustafademircioglu.net"));
Console.WriteLine();
[/csharp]

Kullanmış olduğum string.Format(“{0,-10}”) metodunu incelerseniz argüman içerisinde “,”‘den sonra “-” ve “+” bir sayı eklediğimi göreceksiniz. Argüman içerisinde belirtilen bu değer eğer “-” ise hücreyi sola, eğer “+” değer ise hücreyi sağ hizalar. Göründüğü gibi konsol uygulamamızda görmek istediğimiz çıktıyı çok rahat bir şekilde hizalamış olduk.

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

1 Response

  1. Kalibro dedi ki:

    Zamanında çok uğraşmıtım ama ben buna. Yıllar sonra bunu öğrenmiş olmamamı sevineyim yoksa zamanında kaynak bulamadığım için verdiğim emeklere mi üzüleyim. Çok güzel bir paylaşım çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.