Microsoft Hesapları Çift Adımlı Doğrulama ile Korunacak

microsoftMicrosoft web güvenliğini çok daha ciddiye aldığını yayınlamayı düşündüğü Microsoft hesapları için geliştirilen çift adımlı doğrulama sistemiyle göstermiş oldu. FacebookDropbox ve Apple gibi büyük şirketlerin bu tarz bir uygulamaya sahip olduğunu düşündüğümüz zaman Microsoft’un geç kaldığını söylemek mümkün. Yeni güvenlik sistemi henüz hayata geçmemiş olsa da,LiveSide.net tarafından sızdırılan ekran görüntüleri yeni servisin ayarlarını göstermekte.

İşin garip olan tarafıysa henüz aktif olmayan özellik için hazırlanan ve 4 Nisan tarihinde Windows Phone Mağazası‘nda yerini alan Authenticator uygulaması için şimdiden kullanıcılar tarafından birçok yorum yapılmış olması. Özelliğin aktif olmasıyla birlikte uygulamayı Microsoft hesabınızla eşleştirebilmek için hesabınıza ait olan bir QR kodu uygulama yardımıyla okutmanız gerekecek. Sonrasında kullanıcıların tanınmayan bir cihaza giriş yapabilmek için uygulama tarafından her seferinde rastgele oluşturulan kodu girmeleri gerekecek.
microsoftdogrulama
Ayrıca LiveSide.net tarafından yapılan başka bir açıklamaya göre tüm uygulamalar ve cihazlar çift adımlı doğrulama işlemini desteklemeyecek. Bu gibi özel durumlarda kullanıcıların kendi Microsoft hesap sayfalarına giriş yaparak, uygulamalara özel şifreler oluşturmaları gerekecek. Bu noktada Google’ın iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğiyle benzerlikler göstermekte.
Özellik hayata geçene kadar söylencek çok fazla söz yok açıkçası çünkü Authenticator uygulamasının Windows Store üzerinde yayınlanmasının üzerinden neredeyse bir hafta geçmesine rağmen adı geçen özellike ortalıkta yok.

Kaynak

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.