MS Access’te Kullanılan Raporları Reporting Services Raporlarına Dönüştürme

Şirketlerde verileri saklamak ve raporlamak için Access veritabanı çok az bir kullanıma sahip olsa da, Microsoft Access veritabanında yapılmış olan raporları Reporting services raporlarına (.rdl) dönüştürme ihtiyacınız olabilir.
Genelde süreç şirket verilerinin tutulduğu Access veritabanı yeterli olmadığında, daha kapsamlı bir veritabanına (SQL Server, Oracle,DB2 vb.) geçiş yapmak istenildiğinde, dataların taşınmasıyla birlikte Access’te kullanılan raporların da tekrar oluşturulması istenilecektir.
Access’te kullanılan tüm raporları tek tek SQL Server Reporting Services üzerinde oluşturmak,dizaynları yapmak zaman/maliyet’e sebep olacak.
Her zamanki gibi işlerimizi hızlandırmamıza,en değerli kaynağımız zamanı değerli kullanmamıza önem veren Microsoft Access’te kullanılan raporların Reporting Services raporlarına dönüştürmemize imkan sağlıyor.

Konuyu uygulamak için yeni bir örnek Access veritabanı oluşturuyorum. MS Access‘i açtıktan sonra ; New > Sample Templates yolu ile Access’in bize sunduğu örnek veritabanlarından “Marketing Projects” veritabanını tercih edip oluşturuyorum.

create_Access_sample_database

Oluşturmuş olduğumuz veritabanı içerisinde kullanılan raporlar da bulunuyor.

sample_Report

Artık veritabanımız ve içerisinde kullanılan raporlarda olduğuna göre bu raporları SSRS raporlarına dönüştürebiliriz.

Visual Studio’yu çalıştırdıktan sonra File>New>Project menüsü ile yeni bir rapor projesi oluşturalım.

create_report_project

Sağ tarafta bulunan Business Intelligence > Reporting Services  seçtikten sonra Report Server Project seçip projemizi oluşturuyoruz.  Projemiz oluştuktan sonra, Access veritabanı içerisinde bulunan raporları “.rdl” dönüştürmek için; Project menüsünden Import Reports> Microsoft Access… menü yolu ile açılan penreceden raporları alacağımız Access dosyasını seçiyoruz.

Access dosyamızı seçtikten sonra Visual Studio otomatik olarak raporları SQL Server Reporting Services raporlarına dönüştürmeye başlayacaktır.

reports_solution_explorer

Access veritabanında bulunan bütün raporlar Solution Explorer penceresindeki ImportAccessReport projemizin Reports klasörü altına eklendiğini görüyoruz.

report_design

Aktarmış olduğumuz raporları incelediğimizde dizaynların  birebir aktarıldığını görüyoruz. Dizaynlarla birlikte raporların datasource ve dataset’lerinin de yeni rapor sistemine aktarıldığını görüyoruz.

data_Source_dataset

Kolay ve hızlıca Access veritabanında bulunan raporları Reporting Services raporlarına dönüştürmüş olduk.

Faydalı olması dileğiyle.

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.