Netflix Nedir? Netflix Türkiye Hakkında

Uzun zamandır konuşulan şey oldu ve Netflix, dünyaya açılma kararı aldı. Netflix, Türkiye’nin de dahil olduğu 130 ülkeye girdi. Güne bu haberle uyanıp “peki nedir bu Netflix?” diye soranlar ve sormaya çekinenler için konuyu özetlemeye çalıştık.

Amerika’da hayatına bir DVD kiralama şirketi olarak başlayan Netflix, DVD sektörünün yavaşlamasının ardından çevrimiçi video içerikleri yayınlamaya başlamıştı. CES 2016’da yaptığı açıklamayla birlikte Netflix tüm dünyaya açılma kararı aldı. Türkiye’de de yayına başlayan Netflix ilk 1 saatte 7000’in üzerinde üyeye ulaştığı belirtildi.

https://twitter.com/NetflixTR/status/684807133574115334

Üyelik kapsamındaki kullanıcılar çevrimiçi olarak Netflix’in arşivinde bulunan dizi ve videoları izleyebiliyor. Netflix’in ardından Amazon Prime, Hulu gibi birçok çevrimiçi video izleme sistemi daha ortaya çıktı. Son olarak YouTube daYouTube Red’i ortaya çıkartıp rekabete dahil oldu.

netflix-nedir_ne_degildir

 

Olayı ne?

Netflix benzer servislerin aksine uygulama üzerinden çalışıyor. Bu uygulama çok geniş cihaz yelpazesine sahip. Televizyon, mobil cihaz ve bilgisayar üzerinden izlemenize olanak sunuyor.

Televizyon üzerinden izlemeniz için şunlardan birine sahip olmanız gerekli: Smart TV, PlayStation 3/4, Xbox One/360, Chromecast, AppleTV veya Blu-ray oynatıcı.

Netflix’e uyumlu mobil cihazlar: iOS telefon ve tabletler, Android telefon ve tabletler, Windows telefon ve tabletler.

Fiyatlar

Netflix kullanıcılarına Basic, Standart ve Premium olmak üzere üç kullanım planı sunuyor.Tüm planlarda kullanıcılar dilediklerince izleme hakkına sahipler. Peki farkı neler oluşturuyor?

Basic

  • Aynı anda sadece tek cihazın izlemesine imkan veriyor
  • SD yayın
  • 7.99 euro

Standart

  • Aynı anda iki farklı cihazdan izleme imkanı
  • HD yayın ( 720p)
  • 9.99 euro

Premium

  • Aynı anda dört farklı cihazdan izleme imkanı
  • Full HD ve UHD ( 1080p / 4K)
  • 11.99 euro

Kaynak

Ek

Enpara.com yine yapacağını yaptı. %50 indirim kampanyasına Netflix üyeliklerini de dahil etti.

 

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.