SQL SERVER – DAC (Dedicated Administrator Connection) Aracı

SQL Server Instance‘ının kurulu olduğu makinede RAM / CPU kullanım oranı çok yüksek olması durumunda SQL Server Instance‘ne erişemeyebilirsiniz. SQL Server‘a yapılan her bağlantı eksta bir maliyet gerektirir, yeni bir bağlantı için yeterli sistem kaynağı olmadığı durumda SQL Server bağlantı kurmayı engeller.

Böyle bir durumda Database Administrator SQL Server instance‘ine bağlanıp kaynağı gereksiz yere tüketen bir işlem/ işlemler varsa bunlara müdahale etmelidir. Böyle bir durumda SQL Server instance‘ına bağlantı kurmak için Dedicated Administrator Connection (DAC) aracı yapılandırılmalıdır. DAC aracı acil durumlarda database administrator’ler için özel bir bağlantı kurmaya imkan tanır.

SQL Server Instance‘nda DAC özelliğini aktifleştirmek için; DAC özelliğini aktif edeceğimiz instance’mıza SQL Server Management Studio (SSMS) ile bağlantı kuruyoruz.

Object Explorer penceresinde bulunan Server adına sağ tıklayıp Facets seçeneğini seçiyoruz. Gelen ekranda Facts açılır kutusundan “Surface Area Configuration” şeçtikten sonra alt tarafta bulunan “RemoteDacEnabled” özelliğini TRUE olarak değiştiriyoruz.

p1

p2_surface_area_configuration

Aynı işlemi aşağıdaki t-sql cümlesi ile de yapabilirsiniz.

[sql]

EXEC sys.sp_configure
@configname = ‘remote admin connections’,
@configvalue = 1

[/sql]

p3_remote_admin_connections

DAC özelliğini aktif ettikten sonra SQL Server Management Studio (SSMS)  uygulamasını başlatıyoruz. Dikkat etmemiz gereken nokta normal bağlantı olarak değil DAC olarak bağlantı kurmak istediğimizi belirtmemizdir. Server Name kutusuna bağlantı kuracağımız instance adından önce “admin” anahtar sözcüğünü eklemeliyiz.

p4_DAC_connection

Eğer bağlantı kurmaya çalıştığınızda;

“Dedicated administrator connections are not supported via SSMS as it establishes multiple connections by design. ” böyle bir hata mesajı alırsanız, açık sorgu ekranlarını kapatıktan sonra Object Explorer penceresinden bağlantı kurmak yerine üst menüde bulunan New Query seçtikten sonra gelen ekrandan yukarıdaki gibi bağlantı kurunuz.

p5_error_dac_connection

Veritabanı yöneticileri için çok faydalı olan bu aracın kullanımından bash etmiş olduk. Son olarak DAC aracının bilinmesi gereken bağzı kısıtlamaları mevcuttur;

1. SQL Server Instance‘ına aynı anda bir tane aktif DAC bağlantısı kurulabilir.

2.DAC bağlantısı kurulabilmesi için bağlantı kuracak kullanıcının sysadmin rolüne sahip olması gerekir.

3.DAC aracı ile bağlantı kurulduğunda sistem kaynakları kısıtlı olduğu için Database Engine Backup / Restore işlemine izin vermez.

4.SQL Server Management Studio‘da Object Explorer ‘ın görüntülenmesine izin vermez.

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.