SQL SERVER – Her Instance İçin Farklı Bağlantı Rengi

SQL Server 2008 ile kullanıcılara sunulan güzel özelliklerden birisi her instance için farklı bağlantı rengi kullanmamıza imkan sağlamasıdır. Sık sık aynı anda birden fazla sunucularda çalışanlar için hızlı bir şekilde sorgu ekranında hangi sunucuya bağlı olduğumuzu renk yardımı ile hızlıca ayırt etmemizi sağlıyor ve tekrar tekrar sorgu ekranında hangi sunucuya bağlı olduğumuza bakmaktan bizi kurtaran güzel bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Bu özelliği kullanabilmek için;

SQL Server Managemeten Studio‘yu başlattıktan sonra karşımıza gelen Connect to Server penceresinde instance bağlanmadan önce Option butonuna tıklıyor ve gelişmiş özellikleri açıyoruz. Connection Properties sekmesine gelip alt tarafta bulunan Use custom color seçeneğini aktif ettikten sonra Select butonu ile instance için bir renk belirliyoruz.

p1

connect_to_server

Rengimizi seçtikten sonra instance bağlantı kurabiliriz. Bağlantı kurduktan sonra yeni bir sorgu ekranı açıyoruz ve alt tarafta bulunan bilgi çubuğunun bizim seçmiş olduğumuz renk olan “yeşil” olduğunu görebilirsiniz.

server1

Tabi ki tek bir instance ile çalışanlar için böyle bir renk seçimi hız ve kullanım kolaylığı açısından bir fayda sağlamayacaktır.

Şimdi de Registered Server‘da bulunan instance’ler için renk tanımlaması nasıl yaptığımıza bakalım. SQL Server Management Studio’ya bağlantı kurduktan sonra View>Registered Servers yolu ile veya “CTRL + ALT + G” kısa yolu ile Registered Servers penceresini açıyoruz. Renk tanımlaması yapacağımız instance sağ tıklayıp properties penceresini açıyoruz.

registered_server

Karşımıza gelen ekrandan Connection Properties sekmesine geçiyoruz ve Use Custom Color seçeneğini aktif edip bir renk seçiyoruz.

registered_server_color

Renk ataması yaptıktan sonra yeni bir sorgu ekranı açıyoruz ve seçmiş olduğumuz renk olan “Mavi” renginin sorgu ekranının altında bulunan bilgi çubuğuna rengini verdiğini görüyoruz.

server2

Birden fazla instance ile çalışan kullanıcılar için basit ama kullanıcı dostu bir özellik olduğunu tekrar belirtmek isterim.Sizde bu özelliği kullanarak hız ve kolaylık kazanabilirsiniz.

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

3 Responses

 1. Enver Kulaklı dedi ki:

  Hocam yıllardır SQL kullanırım hiç dikkat etmemiştim. Çok faydalı oldu kullanıyorum şuan :) Teşekkürler.

 2. Fikrinevi dedi ki:

  Güzel bi ipucu hiç dikkat etmemiştim.

 3. Baran dedi ki:

  Basit ama çok gerekli bir ipucu.
  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.