SQL Server – İçinde Geçen Metne Göre Stored Procedure Sorgulama

Kullanmış olduğunuz SQL Server veritabanında bağzı durumlarda SP(stored procedure) içinde geçen metine göre sp’leri bulmak isteyebilirsiniz. Genelde çok fazla Stored Procedure kullanılan veritabanlarında sp içinde olan metine göre ilgili sp’leri filtrelemek çok işinize yarayacaktır.
Ör: Ürünler tablosu ile ilgili bir değişiklik yaptığınızda ürünler tablosunun hangi sp‘lerde kullanıldığını, yapacağınız değişikliğin hangi sp‘leri etkileyeceğini kolayca tespit edip değişiklik ile birlikte ilgili sp‘leri de düzenlemeniz değişiklik sonucunda karşılaşabileceğiniz hataları minumum seviyeye indirecektir.
Aynı şekilde değişiklik sonucunda etkilenecek stored procedure‘lerin listesini yazılım geliştiriciler ile paylaşıp onlarında kodlama tarafında değiştirmesi gereken alanları daha rahat tespit etmelerini sağlayacaktır.

1.Yöntem – sys.sql_modules View Kullanımı

sql_modules

2. Yöntem – sys.syscomments View Kullanımı

sys_syscomments

3. Yöntem – INFORMATION_SCHEMA.ROUTINES View Kullanımı

information_schema_routines

Üç farklı yöntem kullanarak istediğimiz sonuca ulaşmış olduk. Sizlerinde kullanmış olduğu farklı bir yöntem varsa yorum panelinden paylaşabilirsiniz.

 

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.