SQL Server Konfigürasyonu

SQL Server kurulumu yapıldıktan sonra yapılası gereken işlemlerin en başında SQL Server Instance‘nin server sistemine göre doğru bir şekilde yapılandırılması gerekir. Server Properties penceresi ve “sp_configure” sistem prosedürü yardımı ile SQL Server konfigurasyonunu yapılandırabiliriz. Görsel bir arayüz sağladığı için Server Properties penceresini kullanabiliriz.

Server Properties penceresine ulaşmak için SQL Server‘a bağlandıktan sonra Object explorer penceresinde gözüken Server adına sağ tıklayıp Properties seçeneğini seçmeliyiz.

Dikkat: Bu pencerede yapılacak olan ayarlar SQL Server’ın performans ve güvenlik ayarlarına etki edeceğinden seçenekler bilinçli ayarlanmalıdır.

Server Properties Penceresi

General

sql_server_server_properties_general_tab

Server Properties penceresinde general sekmesinde SQL Server’ın sürümü,işletim sistemi,toplam bellek boyutu, işlemci sayısı gibi bilgi amaçlı ekrandır. General sekmesinde değişiklik yapılmasına izin verilmez.

Memory

Memory sekmesinde SQL Server tarafından kullanılacak olan bellek miktarının görüntülendiği ve değiştirildiği ekrandır.  Varsayılan olarak SQL Server sunucu makine üzerinde yüklü olan işletim sistemi ve SQL Server sürümünün izin verdiği kadar bellek miktarı kullanır.

server_propertes_memory_tab

Ayrıca bu ekranda AWE (Address Windowing Extensions) isimli bir API mevcuttur. Bilindiği gibi 32 bit uygulamalar max 4GB bellek adresleyebilirler. AWE API sayesinde SQL Server sürümü 32 bit olsa bile daha fazla bellek adreslenmesi için geliştirilen bir API’dir.

Processors

Bu sekmede SQL Server’in kullanacağı işlemcileri yapılandırabiliriz. Sunucu üzerinde birden fazla SQL Server Instance yüklü ise hangi Instance için kaç işlemci ayrılacağını bu ekrandan ayarlayabilirsiniz.

server_properties_processor_tab

Bu ekrandan aynı zamanda Maximum Worker Threads seçeneğini değiştirebilir SQL Server üzerinde eş zamanlı bağlantılar için açılacak Thread sayısını processors ekranından belirleyebilirsiniz. Maximum Worker Threads değeri (varsayılan değeri) 0 (sıfır) olarak atanırsa eş zamanlı thread sayısını SQL Server belirleyecektir.

Boost SQL Server Priority seçeneği seçilirse Windows tarafından SQL Server process’ine yüksek öncelik ataması yapılır. Performans arrtırıcı bir özellik olarak görünse de çalışması gereken diğer işlemleri yavaşlatabileceğinden sunucu üzerinde performans kaybına sebep olabilir. Bu özelliği iyice test etmeden kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Security

Bu sekmede ise SQL Server’ın Windows Authentication veya  hem Windows Authentication hem SQL Server Authentication ile mi bağlantı kurulacağı ayarın yapıldığı ekrandır.

server_properties_securty_tab

Bu ekranda bulunan Login Auditing ile kullanıcı login işlemi ile ilgili hangi bilgilerin log kayıtlarına yazılacağı ayarlanır. Varsayılan olarak login olurken hata alan işlemler loglanır. (Failed Logins Only)

Connections

server_properties_connection_tab

Connection sekmesinde SQL Server’a uzaktan erişime izin verilip verilmeyeceği, aynı anda yapılacak olan maximum bağlantı sayısını ayarlayabileceğimiz ekrandır.

Database Settings

server_properties_database_settings_tab

Database Settings ekranında SQL Server ile ilgili genel ayarlar mevcuttur. SQL Server veritabanı yedeği alınırken yedek dosyasında sıkıştırma yapılıp yapılmayacağı, yeni oluşturulacak veritabanlarının varsayılan olarak hangi konuma oluşturulacağı, index işlemleri için Fill Factor değeri gibi varsayılan ayarların tanımlandığı ekrandır.

Advanced

Advanced sekmesinde SQL Server ile ilgili ileri seviye ayarların yapıldığı ve aktifleştirildiği seçenekler bulunur.FILESTREAM özellikleri, Full-Text,Timeout süresi,paket boyutu gibi özelliklerin ayarlanıp değiştirilebileceği seçenekler mevcuttur.

server_properties_advanced_tabs

Bu ekrandaki özellikler sp_configure sistem saklı yordamı ile de değiştirilebilir.

Permissions

server_properties_permissions_tab

Permissions sekmesinde Login’lerin instance bazında yetki ve izinlerinin yapılandırılabileceği ekrandır.

 

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.