SQL Server (Logs) Günlük Dosyalarının Sayısını Arttırma

SQL Server günlük dosyaları (SQL Server Logs), SQL Server üzerinde meydana gelen hata ve bilgi mesajlarının kayıtlarını saklamaktadır.  SQL Server’da meydana gelen bir hatada ilk önce bu log dosyalarını inceler sorunu anlamaya çalışırız. SQL Server Instance kurulumu yapıldığında varsayılan olarak 6 günlük dosyası saklayacak şekilde yapılandırılmış olarak gelir. İhtiyaca uygun olarak bu günlük dosyalarının sayısını arttırabiliriz. SQL Server en fazla 99 adet log dosyasının oluşturulmasına izin vermektedir. SQL Server ‘da oluşturulacak günlük dosyasının sayısını aşağıdaki sorguyla arttırıp azaltabilirsiniz.

[sql]

USE [master]
GO
EXEC xp_instance_regwrite N’HKEY_LOCAL_MACHINE’, N’Software\Microsoft\MSSQLServer\MSSQLServer’, N’NumErrorLogs’, REG_DWORD, 10
GO

[/sql]

SQL Server günlük dosyaları her SQL Server servisi yeniden başlatıldığında yeni bir günlük dosyası oluşturur. Bir önceki kullanılan günlük dosyası arşivlenir. SQL Server Database Engine servisini yeniden başlatmadan günlük dosyasını temizlemek için aşağıdaki sistem saklı yordamını (system stored procedure) çalıştırabilirsiniz.

[sql]

EXEC sp_cycle_errorlog

[/sql]

Yukarıdaki sorgu yardımıyla varsayılan olarak gelen 6 günlük dosya sayısını 10’a çıkarttım.  Bizim için SQL Server 10 tane arşiv günlük dosyası 1 tane de aktif günlük dosyası oluşturup saklayacaktır. Her yeni günlük dosyası oluştuğunda arşivdeki günlük dosyalarının en eski olanı silinir.

 

Faydalı olması dileğiyle.

 

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.