SQL Server – Tüm Tabloların Identity Column ‘larını Sorgulama

Bilindiği gibi hemen hemen her tabloda olmazsa olmaz kolonlardan birisi verileri tekilleştirmemize imkan sağlayan otomatik artış değerine sahip IDENTITY kolonlardır.  Bir tablodaki IDENTITY Column bilgisini T-SQL ile öğrenmek için CHECKIDENT komutunu kullanıyoruz. Örnek kullanım;

[sql]

DBCC CHECKIDENT(‘schema.table_name’)

[/sql]

DBCC CHECKIDENT komutu ile belirttiğimiz tablonun Identity Column bilgisini sorgulayabiliyoruz. Peki bir veritabanında bulunan tüm tablolardaki Identity Column bilgisini öğrenmek istersek? Cursor ile tek tek tüm tablolar üzerinde dönüp bu bilgiyi alabiliriz. Daha kolay bir yöntem ile tüm tablolarda bulunan Identity kolon bilgisini SQL Server 2008 ile birlikte  kullanıma sunulan sys.identity_column katalog view’i ile sorgulayabiliriz.

[sql]

SELECT OBJECT_NAME([object_id]) AS Table_Name,
[name] AS Column_Name,
seed_value,
increment_value,
last_value
FROM sys.identity_columns
ORDER BY Table_Name

[/sql]

sys.identity_columns catalog view yardımıyla seçtiğimiz veritabanında bulunan tüm tabloların adını,identity kolonunu, identity başlangıç değerini, identity artış değerini ve identity kolondaki son verilen identiy değerine erişmiş olduk.

Faydalı olması dileğiyle.

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.