Visual Studio 2015 Custom Window Layouts

Visual Studio 2015 IDE‘si ile birlikte gelen yeniliklerden birisi olan Custom Window Layouts özelliği uzun zamandır beklediğim özelliklerden birisidir. Yeni gelen bu özellik ile birlikte IDE üzerinde kendi pencere konumlarımızı özelleştirdikten sonra saklayabiliyor ve tekrar bir tık yardımı ile geri çağırabiliyoruz. Genelde iki veya daha fazla farklı boyutlarda olan monitörde kodlama yapanlar için geniş ekranda olan pencere boyutları daha küçük bir ekrana Visual Studio’yu aktardıktan sonra, yeniden pencere boyutlarını düzenleme veya kapatmak zorunda kalınabiliyor. İşte bu soruna Visual Studio 2015 sürümü ile birlikte gelen Custom Window Layouts özelliği çözüm getiriliyor.
Visual Studio 2015 sürümü ile birlikte gelen Custom Window Layouts özelliği sayesinde birden fazla pencere konumu oluşturup kaydedebilir ve istediğimiz zaman kaydettiğimiz pencere boyutları arasında çok hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Şimdi bu güzel özelliğin kullanımına bir gözatalım.
Visual Studio 2015‘i başlattıktan sonra Toolbox, Solution Explorer, Properties vb. pencerelerimi kendi ekranıma göre düzenliyorum.

visual_studio_2015_LargeWindow

Visual Studio’yu kendi monitörümün boyutuna göre en uygun kullanımıma özel pencere konumlarını ve boyutlarını düzenliyorum. Düzenleme işlemi bittikten sonra ilgili dizaynı saklamak için;

Window menüsünden Save Window Layout seçeneğini seçiyorum.

save_window_layout

Karşıma “Save Window Layout” formu geliyor ve benden oluşturduğum ekran yapısını kaydetmek için bir Layout Name istiyor. Ben “Genis_Ekran” adını verdikten sonra kaydediyorum.

save_window_layout_form

Şimdi daha küçük monitörüme IDE‘yi taşıyım küçük ekranımda kullanmak için tekrar düzenleme yapıyorum.

small_CustomWindowLayout

Küçük ekranımda ben Solution Explorer,Properties,Output pencerelerini minimize olarak ayarlıyorum ve tekrar bu ekranımı da kaydetmek için Window menüsünden Save Window Layout komutunu veriyorum. Bu ekran düzenine de “Kucuk_Ekran” ismini verip kaydediyorum.

small_layout_save

Artık iki farklı monitörüm için iki farklı dizaynı kendi kullanımıma göre düzenledim. Şimdi IDE’yi başka bir monitöre taşıdıktan sonra kaydettiğim dizaynlardan çok hızlı bir şekilde istediğim görünüme geri dönüş yapacağım. Bunun için;

Window menüsünden Apply Window Layout menüsü üstüne geliyorum ve daha önce oluşturup kaydettiğim ekran dizaynlarının listesi geliyor.

ApplyWindowLayout

Developer dostu Visual Studio benim için kaydettiğim dizaynlara kısayol tuş kombinasyonu da tanımladığını görüyorum. Artık monitör ekranıma göre kaydettiğim dizanlar arası çok hızlı bir şekilde ister menüden ister kısayol tuş kombinasyonundan geçiş yapabiliyorum.

Oluşturduğum dizaynları tekrar isimlendirmek,sıralamak veya silmek için;

Window menüsünden Manage Window Layouts  menü seçeneği ile karşıma kaydetmiş olduğum dizaynların listesini sunan Manage Window Layouts ekranı açılıyor. Artık bu form ile yeniden isimlendirme,sıralama ve silme işlemini rahatça yönetebiliyorum.

ManageWindowLayout

Benim Visual Studio 2015 sürümünü kurar kurmaz en çok beğendiğim yeni gelen özelliklerden birisi oldu. Geliştirme yaparken birden fazla ekran kullananlar için faydalı olan bu özelliği kullanmanızı öneririm.

Mesut Güneş

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada Yazılım, İş zekası ve Veritabanı Uzmanı olarak çalıştım. Şuan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Doğan Online’da Veritabanı Yöneticisi olarak çalışıyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.